בית הדין לעבודה בבאר שבע פסק קנסות של עשרות אלפי שקלים לקבלנים שסיפקו שירותי קטיף לחקלאים, על העסקת ילדים מתחת לגיל 14 ובשעות הלילה.
התקופה האחרונה התבצעה פעילות אכיפה על ידי מנהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה בצפון הנגב. הפעילות נעשתה בעקבות חשדות שעלו לביצוע עבירות כלפי נערים ונערות. על פי החשד, הנערים והנערות הועסקו באמצעות קבלנים בעבודה הקשורה לחקלאות ולאריזת תוצרת חקלאית. בתוך כך חושף משרד העבודה והרווחה חקירה של האגף לאכיפה פלילית שבעקבותיה הוגש על ידי הלשכה המשפטית במשרד העבודה והרווחה כתב אישום על העסקת ילדים בניגוד לחוק עבודת הנוער. במסגרת הכרעת הדין המרשיעה שניתנה לפני מספר חודשים פסק בית הדין לעבודה כי הקבלן, העסיק שלושה נערים שגילם פחות מ-14 בעבודה בחממות פלפלים בניגוד לחוק. כמו כן, השניים העסיקו ארבעה נערים בשעות הלילה, בניגוד לחוק. העבירות נחשפו בביקורת יזומה שנערכה על ידי חוקרי מנהל הסדרה ואכיפה, שביצעו פעולות אכיפה באזורים בהם הועסקו ילדים . בית הדין לעבודה גזר על השניים קנס בסך 22 אלפי ₪ לכל אחד וכן דרש מהם להתחייב שלא יעברו בשנית על חוק עבודת הנוער למשך שלוש שנים.
חוק עבודת הנוער קובע כי במהלך שנת הלימודים מותר להעסיק בני נוער מגיל 16 בלבד, ובמהלך החופשות מותר להעסיק גם בני 14 ומעלה, אך לא צעירים מכך. בנוסף קובע החוק כי אין להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 מהשעה 20:00 בערב ועד השעה 08:00 בבוקר. החוק מאפשר להעסיק בני נוער מגיל 16 ומעלה במהלך שנת הלימודים עד השעה 22:00 ובאישור מיוחד עד השעה 23:00; במהלך חופשות מלימודים העסקתם מותרת עד חצות, כאשר המעסיק מחויב לדאוג להחזרתם.
במהלך שנת 2016 בדק מנהל הסדרה מספר מעסיקים שהעסיקו בני נוער, וכן הגיש 200 התראות והטיל עיצומים כספיים בסכום של כ-800,000₪ נגד מעסיקים שהעסיקו בני נוער בניגוד לחוק. בנוסף, הוגשו 6 כתבי אישום וניתנו 3 גזרי דין, וכן הוטלו 10 קנסות כנגד 7 מעסיקים בסכום של 240,500 שקלים בגין עבירות על חוק עבודת הנוער.
נוסף על האכיפה, מנהל הסדרה ואכיפה שם דגש רב על הסברה לבני הנוער, ומפעיל את האפליקציה "בני נוער עובדים". באפליקציה, אותה פיתח המנהל, יכולים בני הנוער העובדים למצוא חוברת זכויות, מחשבון שכר (המותאם לשכר המינימום לבני נוער), מערכת רישום שעות, אפשרות לבניית תכנית חיסכון לרכישות שונות, וכן דרכי יצירת קשר והגשת תלונה למנהל כנגד מעסיק שהפר את זכויותיהם. האפליקציה קיימת הן בשפה העברית והן בשפה הערבית וזוכה לפופולריות רבה בקרב בני הנוער.
מנהלת מנהל הסדרה ואכיפה, גב' יפה סולימני ביחד עם התובעת הראשית במשרד הכלכלה, עו"ד גלי לוי פועלות לקיום דיני העבודה בכלל ומעניקות חשיבות רבה למעסיקים שעוברים עבירות ובמיוחד שהמדובר בפגיעה באוכלוסיות חלשות כגון נערים צעירים שהעסקתם מתבצעת בניגוד לחוק עבודת הנוער. היעד של המנהל האכיפה הפלילית הוא להילחם בתופעות בעייתיות ובעבירות מהותיות במסגרת החוקים שבתחום סמכותו.

 
 
 
 
העסקת ילדים בניגוד לחוק
 
 
צור קשר
 
התקשר אלינו
 
052-8855244
 
השאר פרטים ואנו ניצור איתך קשר