כידוע לנו ועל פי הניסיון שנצבר התוכנית העסקית עבור עסקים חדשים, מגדירה את הצורך במוצר ו/או בשירות, העומדים בבסיס היוזמה העסקית, מציגה את המבנה התומך בפעילות זו וחשוב מכל, את הפוטנציאל הגלום בפעילות. עבור עסקים קיימים, מהווה התוכנית העסקית בסיס לתקציב עבודה שנתי ורב שנתי, המגובש לאחר ניתוח מעמיק של הסביבה העסקית בה פועלת החברה. פעילות קיימת חייבת מטבעה להתעדכן מעת לעת, ולהתאים עצמה למציאות המשתנה.
לחילופין, תוכנית עסקית נדרשת עבור חברה קיימת, במקרים בהם עולה צורך בשיפור ו/או בהתאמת תהליכים בחברה, או כאשר החברה עומדת בפני פעילות עסקית חדשה או הרחבת הפעילות העסקית הקיימת, ומבקשת לבצע בדיקת כלכליות שונות להיתכנות מסודרת טרם ביצועה בפועל.
על מנת שרעיון עסקי יקרום עור וגידים, בין אם מדובר ברעיון להקמת עסק חדש או במסגרת פיתוח עסק קיים, או על מנת שעסק קיים ישמר הצלחתו לאורך זמן, עליו להתבסס על יסודות מוצקים של תכנון ארוך טווח והתנהלות עסקית מבוקרת וידועה מראש. בדיקות כלכליות שעל פיהן נערכת התוכנית העסקית מהווה מתווה דרך ומצפן להמשך הדרך ולאורך זמן.
חדשנות, הרחבת פעילות, יזמות, וצמצום עלויות גם הן מילות מפתח חשובות בעולם העסקי, ובהחלט ניתן ורצוי "לחשוב בגדול" בדרך להצלחה. אולם מרגע שבעל עסק נטל את היוזמה, וביצע את הצעד הראשון בדרך למימוש הרעיון או המיזם, חשוב לגבות את המהלכים של בעל העסק בתוכנית עסקית מפורטת ומהודקת לאחר ביצוע בדיקות כלכליות למוצרו/או לשירות, שתשמש נקודת התייחסות ועוגן בצמתי ההחלטה השונים, אליהם יקלע בעל העסק לאורך הדרך.
יוצא איפה כי חשיבותה של בדיקה כלכלית לצורך הכנת תוכנית עסקית הינה גבוהה מהווה מקור כח על לביסוס ההחלטה ואף היא מחייבת ביצוע מחקר ואיסוף מידע רב ככל האפשר, הנוגע למכלול ההיבטים העסקיים, החל ממידע לגבי הסביבה הגיאו-פוליטית בה פועל העסק, כגון חוקים, תקנות ורגולציות ואשר צפויה להשפיע על התנהלות העסק, דרך מידע לגבי הסביבה התחרותית ופוטנציאל השוק וכלה באיסוף נתונים מספריים קשיחים, שמטרתם לשפוך אור ולספק את 'השורה התחתונה' לגבי כדאיות פתיחת העסק או ביצוע המהלך העסקי.
 
בנוסף לאמור הבדיקה בכלכלית יוצרת תחושת ודאות ובכך מקלה על ההחלטה במידה מסויימת.
אם ביצוע הבדיקה הכלכלית מוגשת לבעל העסק או לארגון תוכנית עסקית שכמו בתחומים אחרים איננה מדע מדויק, אך קיומה מאפשר הליכה במסלול צפוי ובעיניים פקוחות לרווחה. היא מגדירה את האופק העסקי של בעל עסק ומונעת את הצורך להתבסס על תחושות בטן כשבאים לאמוד את סיכויי ההצלחה של העסק, משום שהיא מספקת נתונים מספריים מדידים.
התכנית העסקית מצמצמת ומגדירה סיכונים- ההתנהלות בעולם העסקי כרוכה בהחלטות של סיכון מול סיכוי. כל השקעה כספית כרוכה בסיכון, מסוים והמשקיעים מודעים לכך היטב, אך ככל שהסיכון גבוה יותר אמור לגדול גם הסיכוי – פוטנציאל הרווח. התוכנית העסקית מכמתת את הסיכון הקיים ביוזמה העסקית, וממחישה למולו את פוטנציאל הרווח: מציירת שחור על גבי לבן את הסיכון מול הסיכוי.

 
ההמלצה שלי כאמור לכל בעל עסק, יזם, מנכ"ל או בעל מניות, שלו רעיון חדשני למוצר, פרויקט, מיזם, שירות או פיתרון, היא לעבור תהליך מקדים של בחינה מדוקדקת וקפדנית. תהליך הבדיקה הכלכלית, כאשר הוא מנוהל נכון, דורש השקעה מרובה של זמן ומשאבים, אולם השקעה זו משתלמת בוודאות – לא זו בלבד שיש בה כדי לצמצם את הסיכונים, הן של היזמים והן של המשקיעים, אלא שבעזרת בחינה יסודית של מכלול האספקטים ותכנון נכון, תזכו להגיע לשלב הגשמת החזון שלכם ולצפות בו הופך לעסק מצליח ובר קיימא.
 
 
 
 
בדיקות כלליות
 
 
צור קשר
 
התקשר אלינו
 
052-8855244
 
השאר פרטים ואנו ניצור איתך קשר