הקמת עסק חדש
 
 
 

הקמת עסק חדש

 
במהלך השנים יצא לי לא פעם לפגוש יזמים צעירים או אזרחים שעבדו כשכירים, בעלי ידע יכולת ורצון לפתח רעיון או לייצר מוצר או לתת שירות, באופן עצמאי. במהלך התקופה שכירים או יזמים מתלבטים מתיעצים עם המשפחה עד שם מגיעים למסקנה הנדרשת והיא לפתוח עסק!!
אז סוף סוף החלטתם להקים עסק חדש משלכם? הרבה מזל טוב! פתיחת עסק הינו מהלך מורכב ומאתגר, אבל הוא לא מוכרח להיות קשה לאורך זמן, ועם העידוד והמידע הנכון ניתן לגלות שהוא אילו מהנה ונעים.
 
 
 
 

 
 
שירותי חשבות שכר
 
 
 

שירותי חשבות שכר

 
במהלך העסקים הרגיל משרדנו נתקל בדוגמאות רבות לטעויות מקצועיות העשויות לצוץ בעת חישוב עלויות שכר עבודה לעובד. טעויות כגון בהפרשות לביטוח הלאומי, הפרשות לפנסיה ולביטוח מנהלים, טעויות בתשלומי מילואים ודמי לידה, הינן נפוצות בתחום חישובי השכר. במקרים מסוימים, העובדים עצמם אינם מודעים להפסדים שנגרמים להם וכן בעלי עסקים אינם מודעים לעלויות בשכר הגבוהות של עובדיהם לאחר חתימה על הסכם העבודה.
 
 
 
 

 
 
ניהול כספים
 
 
 

ניהול כספים

 
קיימים לא מעט בעלי העסקים הקטנים אין להם את הידע ובעיקר את הזמן לבצע את הפעולות הנדרשות מבחינה פיננסית לניהול העסק ואז לרוב הם נתקלים בבעיות כלכליות של תזרים מזומנים ואבטלה סמויה. ישנם מספר כללים שיסייעו לכם בניהול תקין של העסק: ידוע הוא כי ניהול פיננסי של כל עסק קטן ובינוני הינו ייחודי המצריך תכנון, ידע פיננסי, זמן והבנה כלכלית. לארגון או עסק קטן אין מנהל כספים או חשב צמוד, עניין של עלות מול תועלת, ולכן לבעל העסק לא תמיד יש את הידע הפיננסי, הניסיון ובעיקר אין לו זמן לבצע את כל הפעולות הדרושות לצורך ניהול תקין ויציב של העסק.
 
 
 
 

 
 
התאוריה של הערכת שווי
 
 
 

התאוריה של הערכת שווי

 
במהלך השנים האחרונות קיים צורך בהערכת שווי פעילות עסקית או באומדן השווי ההוגן של נכסים בניכוי התחייבויות ומכשירים פיננסיים לסוגיהם השונים עולה. לא אחת אנו נתקלים במקרים בהם מבקש בעל עסק או מוסד פיננסי, או יזמים או בית המשפט לביצוע הערכות שווי.
 
 
 
 

 
 
סיכוני רשת האינטרנט
 
 
 

סיכוני רשת האינטרנט

 
היום כבר אין חולקים על הכוח השיווקי האדיר שהרשתות החברתיות מעניקות לחברות , לבעלי עסקים ולאזרח הקטן. רשתות חברתיות רבות מעניקות במה ופרסום לכל הגולשים ומאפשרות להם לפרסם ביקורת על עסקים והשירותים הניתנים ע"י בעלי עסקים וחברות גדולות.
 
 
 
 

 
 
ניהול תזרים המזומנים-  סיכון שבמהות
 
 
 

ניהול תזרים המזומנים- סיכון שבמהות

 
לא אחת מנהלי עסקים מרגישים "חנוקים" למרות שהעסק מצליח , נוצר מצב ולפיו בעלי עסקים וחברות מתקשים למצוא מימון כדי לספק את כל ההזמנות ולשלם בסוף החודש משכורות. בהעדר ידע, רקע מקצועי מתאים וניסיון בניהול נכון וזהיר של התזרים עלול לגרום לקריסת העסק בטווח המיידי ונחשב לגורם סיכון גבוה.
 
 
 
 

 
 
בדיקות כלליות
 
 
 

בדיקות כלליות

 
כידוע לנו ועל פי הניסיון שנצבר התכנית העסקית עבור עסקים חדשים, מגדירה את הצורך במוצר ו/או בשירות, העומדים בבסיס היוזמה העסקית, מציגה את המבנה התומך בפעילות זו וחשוב מכל, את הפוטנציאל הגלום בפעילות. עבור עסקים קיימים, מהווה התכנית העסקית בסיס לתקציב עבודה שנתי ורב שנתי, המגובש לאחר ניתוח מעמיק של הסביבה העסקית בה פועלת החברה. פעילות קיימת חייבת מטבעה להתעדכן מעת לעת, ולהתאים עצמה למציאות המשתנה.
 
 
 
 

 
 
חלוקת רכוש
 
 
 

חלוקת רכוש

 
חוק יחסי ממון בין בני זוג חל על זוגות נשואים אשר נישאו לאחר 1 בינואר 1974. חוק זה החליף את הלכת השיתוף, שהייתה המשטר הרכושי עד חקיקת החוק. החוק קובע כי בהיעדר הסכם ממון תהיה חלוקת רכוש הצדדים בדרך של הסדר איזון משאבים. להבדיל מהלכת השיתוף (החלה על זוגות שנישאו לפני 1 בינואר 1974), אשר על פיה ל הנכסים שנרכשו לאחר הנישואין שייכים לשני בני הזוג (גם אם נכס רשום על שם אחד מבני הזוג), הסדר איזון משאבים הוא הסדר רכוש המפריד בין נכסי בני הזוג בזמן הנישואין עד פקיעת הנישואין.
 
 
 
 

 
 
הלוואה בערבות המדינה
 
 
 

הלוואה בערבות מדינה

 
במהלך השנים יצא לי לא פעם לפגוש יזמים צעירים או לקוחות שעבדו כשכירים, בעלי ידע, יכולת, ורצון לפתח רעיון או לייצר מוצר או לתת שירותים באופן עצמאי. במהלך התקופה , אותם שכירים או יזמים מתלבטים ומתייעצים עם המשפחה עד שהם מגיעים למסקנה הנדרשת והיא לפתוח עסק!!
אז סוף סוף החלטתם להקים עסק חדש משלכם? הרבה מזל טוב!
פתיחת עסק הינו מהלך מורכב ומאתגר, אך הוא לא מוכרח להיות קשה לאורך זמן, ועם העידוד והמידע הנכון, ניתן לגלות שהוא אפילו מהנה ונעים.
 
 
 
 

 
 
טיפים לפתיחת עסק
 
 
 

טיפים לפתיחת עסק

 
נמאס לכם להיות שכירים? שואפים לעצמאות עסקית? במידה ואתם יזמים או שכירם בעלי ידע, יכולת ורצון לפתח רעיון, לייצר מוצר ייחודי, או לתת שירות באופן עצמאי, הגיע הזמן להגשים את השאיפות ולפתוח עסק חדש משלכם.
במידה והחלטתם להקים עסק חדש משלכם- הרבה מזל טוב! פתיחת עסק הינו מהלך מורכב ומאתגר, אך הוא לא מוכרח להיות קשה לאורך זמן ועם העידוד וקבלת המידע הנכון, ניתן לגלות שהוא אפילו מהנה ונעים.
חשוב לי לציין כי לפני שאתם מתחילים לצאת לדרכם המאתגרת, להלן נקודות חשובות שכדאי שתכירו קודם לכן ושיעזרו לכם בתהליך עצמו.
 
 
 
 

 
 
הקמת שותפות
 
 
 

הקמת שותפות

 
הרבה גולשים שואלים אותי האם כדאי להקים שותפות או לפעול באופן עצמאי? שאלה זו מעסיקה רבים מאתנו וזאת בשל הרצון שלנו להתפתח מבחינה עסקית, תוך פיזור מחושב של הסיכון ההשקעה.
הרשו לי לתת מספר דגשים לקראת ההחלטה להקמת שותפות עסקית.
ראשית נבין כי בניית שותפות היא תהליך דינמי המחייב את הצדדים לרגישות כלפי שותפיהם ולמידה רבה של יכולת התבוננות עצמית. ההצהרה על מחויבות לשותפות היא רק הצעד הראשון בתהליך. יש להבין את היתרונות לצד החסרונות בהקמת השותפות. לפני שאתם מקבלים החלטה על צרוף שותף או הצטרפות לשותפות, ריכזתי מספר נקודות לצורך הבנת התהליך:
 
 
 
 

 
 
פקטורינג
 
 
 

פקטורינג

 
רוצה לפתוח עסק חדש? מעוניין להתרחב? כדאי מאד שתישמע על שיטת מימון זו.
מתוך מבחר גדול של פתרונות פיננסיים המוצעים כיום לכל בעל העסק, תופס הפקטורינג מקום חשוב . פקטורינג נהוג זמן לא רב בישראל, ולאחרונה גברה המודעות אליו.

פקטורינג הוא למעשה כלי מימוני המאפשר להפוך עסקאות אשראי לעסקאות מזומן, במסגרתו, מוסד פיננסי כלשהו רוכש מכם את החוב השוטף של החייבים שלכם, ומקבל בתמורה לכך אחוזים מיתרות החוב אשר הוא רוכש.

 
 
 
 

 
 
הלוואות לעסקים קטנים
 
 
 

הלוואות לעסקים קטנים

 
מתכננים לפתוח עסק קטן, או שאתם כבר פתחתם עסק , חשוב לדעת כי הרצון לגדול, לשגשג ולהצליח מחייב השקעה כספית לא קטנה. אך קיימת בעיית מימון שכן כבר בשלבי ההקמה והניהול השוטף אתם נתקלים בהוצאות חודשיות קבועות ובכללם – דמי שכירות, קניית ציוד ומלאי, שיפוץ ואחזקה, משכורות ושיווק המונעות מכם להשקיעה. כיום ניתן לקבל הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים ממגוון קרנות וגופים, בריביות נמוכות ובתנאים נוחים. עם זאת חשוב לזכור כי לא כל ההלוואות מתאימות לאופי העסק ולפעילות העסקית. בחירה מושכלת של סוג ההלוואה היא קריטית להצלחת העסק.
 
 
 
 

 
 
העסקת ילדים בניגוד לחוק
 
 
 

העסקת ילדים בניגוד לחוק

 
בית הדין לעבודה בבאר שבע פסק קנסות של עשרות אלפי שקלים לקבלנים שסיפקו שירותי קטיף לחקלאים, על העסקת ילדים מתחת לגיל 14 ובשעות הלילה.
חוק עבודת הנוער קובע כי במהלך שנת הלימודים מותר להעסיק בני נוער מגיל 16 בלבד, ובמהלך החופשות מותר להעסיק גם בני 14 ומעלה, אך לא צעירים מכך. בנוסף קובע החוק כי אין להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 מהשעה 20:00 בערב ועד השעה 08:00 בבוקר. החוק מאפשר להעסיק בני נוער מגיל 16 ומעלה במהלך שנת הלימודים עד השעה 22:00 ובאישור מיוחד עד השעה 23:00; במהלך חופשות מלימודים העסקתם מותרת עד חצות, כאשר המעסיק מחויב לדאוג להחזרתם.
 
 
 
 

 
 
בדיקות שכר תקופתיות
 
 
 

בדיקות שכר תקופתיות

 
החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, התשע"ב 2011, נועד להגביר ולייעל את אכיפתם של דיני העבודה בישראל והחידוש העיקרי בחוק מתבטא בהוספת האכיפה המנהלית בנוסף לאכיפה הפלילית והאזרחית וחלה לא רק על המעסיק הישיר ונושאי מישרה אלא גם על מזמין השירות ונושאי מישרה. במסגרת האכיפה המנהלית, שולח משרד העבודה והרווחה, התראות מנהליות ומטיל עיצומים כספיים כבדים על מעסיקים, נושאי מישרה ואף על מזמין השירות במידה ומצאו הפרות.
 
 
 
 

 
 
בדיקות שכר תקופתיות
 
 
 

זכויות המתושאל

 
הליך ביצוע חקירה ותשאול הכולל חקירת חשודים ועדים הוסדר בחוק והגוף העיקרי המוסמך לבצע חקירות פליליות בישראל הינה המשטרה. סמכותה זו נקבעה בסעיף 3' לפקודת המשטרה. קיימים גופי אכיפה שונים שלהם גם ניתנה הסמכות, כגון: שירות הביטחון הכללי, שירותי המודיעין לסוגיהם והמשטרה הצבאית. בסעיף 2 לפקודה הפרוצדורה הפלילית, נקבע כי כל פקיד משטרה מוסמך לחקור כל אדם שיש לו לפי הסברה, מידע בנוגע לעבירה.